dotazy-reality

Časté dotazy mých klientů

Během  praxe v realitách se některé dotazy od mých klientů opakují. V tomto článku se pokusím na některé odpovědět. Často na vaše otázky odpovídám také na sociálních sítích. Pokud vás trápí nějaká jiná problematika, nebojte se mi zavolat, určitě si se vším poradíme.

Prodávat sami nebo využít služeb osobního realitního makléře?

Nezávislé průzkumy ukazují, že čím déle je nemovitost na trhu, tím klesá šance na její úspěšný prodej. Nemovitost ztrácí na atraktivitě a tedy hlavně na ceně. Právě proto je tak důležitá se rozhodnout správě rovnou na startu. Důležitá je důvěra v makléře. Doporučuji si udělat soukromý průzkum a pak se rozhodnout, kterou cestu zvolíte. Nezávazná schůzka vám pomůže určit správnou cenu, prodejní strategii a dozvíte se, jak vhodně připravit nemovitost na prodej.  Často klienti ani nevědějí, jak se  vyvarovat chyb obchodních i administrativních. Zkrátka dvakrát měř a jednou řež. Dobrý makléř bude zastupovat vaše zájmy a provede vás celou složitou transakcí.

 

Hledám vhodnou nemovitost ke koupi, má smysl se obrátit na realitního makléře?

Určitě, mohu vám pomoci s  výběrem nemovitosti tak, aby cena i  kvalita odpovídala aktuální situaci na trhu a  zároveň splňovala veškeré vaše požadavky.  Na začátku se musíme potkat a ujasnit si, jestli jsou vaše očekávání reálná a jak postupovat. Většinou mě klienti využívají, když úplně neví, jak to v praxi chodí. Pokud si vyberete nemovitost v jiné realitní kanceláři, není to problém. Zkontrolujeme společně všechny smluvní dokumenty, pomohu vám domluvit podmínky prodeje, zajistím právní servis, pomohu s financováním, tak abych maximálně zastupovala vaše zájmy.

 

Co když koupím nemovitost, ale nevyhovuje mi a chci se pustit do přestavby, pomůžete mi i s tím?

Určitě  mohu předat doporučení a pomoci vlastní zkušeností s rekonstrukcemi, přestavbou, zařizováním interiéru apod. Kromě prodeje nemovitostí a aktivit s tím spojených se věnuji také vlastní investiční činnosti. Dělá mi radost, když můžu ve spolupráci s architekty a zručnými řemeslníky dát novou tvář zanedbaným nebo starším nemovitostem. Pokud chcete zcela individuální projekt nebo upravit nemovitost na vaše přání mohu doporučit odborníky z praxe.

 

Jaká je výše provize?

Výše provize se pohybuje mezi 3-5 % z prodejní ceny nemovitosti. Záleží na konkrétní nemovitosti a podmínkách prodeje např. způsobu a rychlosti financování, složitosti a rychlosti celé transakce, následném prodeji nemovitosti kupujícího. Zahrnuje vždy kompletní realitní servis a právní služby. Se mnou se na výši provize domluvíte. Není v mém zájmu, aby výše provize negativně ovlivnila celou transakci.

Někdy klientům prodávajícím doporučuji provizi zahrnout už do kupní ceny nemovitosti.

 

Vyplatí se byt či dům před prodejem zrekonstruovat?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď.  Rekonstrukce není vždy nutná, ale úpravy ano. K posouzení je potřeba konkrétní analýza toho, kolik by rekonstrukce reálně stála a jak by se následně zvýšila cena nemovitosti. Pokud je nemovitost v žádané lokalitě, je pravděpodobnější, že se rekonstrukce nebo úpravy vyplatí. Nejčastěji klientům doporučuji méně nákladné úpravy například vyklizení nemovitosti, malování, drobné opravy. Pokud chcete poradit s konkrétním záměrem, ráda vám pomohu.

 

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti v Brně a okolí?

Pokud je nemovitost správně připravena na prodej a jedná se o atraktivní nabídku, může to být dokonce otázka několika hodin až dní. Hodně záleží na financování, kupní ceně, lokalitě atd. Obvykle se doba prodeje pohybuje u bytů kolem 2-3 měsíců u rodinných domů 6 měsíců až rok. Pokud hodně spěcháte nabízím i možnost přímého výkupu vaši nemovitosti.

Pro konkrétní odhad či pro konzultaci si můžeme zavolat a na všem se domluvit.

Sledovat mě můžete také na Facebooku nebo Instagramu