nemovitosti na prodej

Jak celý proces naší spolupráce probíhá?

Možná zvažujete, jestli pro prodej svojí nemovitosti zvolit realitního makléře? Třeba přemýšlíte, co všechno za vás já, jako váš osobní realitní makléř, vyřídím. Jestli jsem pro vás ta pravá? V tomhle článku můžete nakouknout pod pokličku celého procesu – krok po kroku.

První schůzka je pro prodej nemovitosti klíčová.

Snažím se naladit na vaše potřeby, zjistit vaše představy, získat si vaši důvěru.  Pokud se právě rozhodujete a potřebujete více informací o celém postupu prodeje nemovitosti, můžete se začíst do konkrétních kroků níže. Někdo se rozhoduje pocitově a někdo potřebuje fakta. Počítám s obojím.

  • Analýza nemovitosti

Většina nemovitostí, které vstupují na trh je potřeba upravit a lépe připravit. Nejprve si celou nemovitost projdu, zhodnotím plusy a mínusy. Rozhodnu, co bude potřeba upravit, nachystat, popsat, prezentovat. Součástí této analýzy je také samozřejmě kontrola právního stavu, získání právních podkladů a dořešení případných nesrovnalostí např. v katastru nemovitostí.

  • Analýza ceny

Určení ceny je těžké i pro zkušeného makléře, natož pro běžného prodávajícího, který většinou vychází ze špatných informací a to z inzerce na realitních serverech. Právě tam jsou většinou ceny nabízených bytů a domů zavádějící. Reálně se obchoduje za ceny nižší cca o 10 -15 %, to záleží na typu nemovitosti a lokalitě. Já k porovnání využívám placené portály aktuálních cenových map a informací z katastru.

  • Určení celkové strategie prodeje nemovitosti

Realitní trh nabízí celou řadu možností, jak prodej nemovitosti uchopit a podpořit. Rozhodující jsou samozřejmě faktory jako – čas, výše ceny nemovitosti, stáří nemovitosti, okolí, stav, lokalita. Na základě znalosti stavu nemovitosti, její ceny a vaší představy navrhnu takový postup, který bude pro prodej bytu či domu ideální. Pracuji i s aukcemi nemovitostí a dny otevřených dvěří.

  • Příprava samotné nemovitosti na prodej

První dojem rozhoduje o tom, jaké emoce nemovitost předá potencionálnímu kupci.  Začíná tedy aranžování, doladění nemovitosti vybavením, dekoracemi tzv. homestaging. Následuje focení profesionálním fotografkou, příprava půdorysů a adekvátních textů. Točíme také prodejní video nebo využívám 3D scan nemovitosti, který nahradí prohlídku. Cílem je vytvořit, co nejvíce kvalitních podkladů pro následnou prezentaci bytu či rodinného domu.

  • Vhodná prezentace nemovitosti

Vždy je tedy potřeba zvážit, jaká forma prezentace bude pro danou nemovitost nejefektivnější. Kde a jak bude ideální nemovitost nabízena a kdo bude konečný kupující. Většinou volím různé kombinace. Prezentace na několika realitních prodejních serverech, sociálních sítích FB, Instagramu, spolupráce s jinými RK, kampaně ve vyhledávačích, soukromá inzerce, místní tisk, plachty na prodej.

  • Komunikace s potencionálními kupujícími

Po zveřejnění inzerátu/nemovitosti začíná kolotoč telefonátů a prohlídek. Moje práce však není jen samotná komunikace se zájemci. Pro vaše bezpečí provádím jejich evidenci, zjišťuji potřeby a finanční situaci kupujících. Snažím se pozitivně ovlivnit jejich rozhodovací proces. Tady je potřeba citlivě přistupovat k informacím a správně vybrat zájemce. Vyjednat ty nejlepší podmínky. Čerpám ze stovek již realizovaných realitních obchodů. Absolvovala jsem několik desítek školení a dále se vzdělám zejména v oblasti obchodu, psychologie i práva.

  • Příprava smluvní dokumentace a financování

Jakmile je vybrán vhodný kupující, následuje proces přípravy smluvní dokumentace, vyjednávání připomínek, kompletace podkladů pro financování. Je nutné dobře načasovat a propojit všechny kroky, vyhodnotit rizika, nastavit termíny a činnosti mezi finančním poradcem, bankou, kupujícími, prodávajícími, úřady, katastrem. Bez dobré koordinace a pohlídání souvislostí  to může být velmi stresující období. Osobně si myslím, že zrovna v této oblasti jsou  zkušenosti a praxe zkušeného realitního makléře nenahraditelné. Klienti si často myslí, že jim právník nahradí realitního makléře. Bohužel je to jeden z nejčastějších omylů.

  • Prodej – předání nemovitosti, přepis energií

Vše se povedlo. Nemovitost je prodána, zaplacena.  Po předání nemovitosti Vám ráda pomohu s přepisem energií, výběrem nejlevnějšího dodavatele,  s vypracováním a podáním daňového přiznání. Nejvíce mým klientům ulevuji právě tím, že eliminuji jejich kontakt s jakýmikoliv úřady a úředníky. Je čas otevřít šampaňské a popřát všem, aby se jim krásně bydlelo a žilo.

Vím, že to nekoho může děsit 🙂 Je to opravdu hodně kroků, které na sebe musejí navázat, nebo běžet současně, aby vše klaplo k vaší spokojenosti. Od toho tady máte mne a pokud si nejste čímkoliv jistí, tak mi zavolejte. Společně vše vyřešíme.

Sledovat mě můžete také na Facebooku nebo Instagramu