makléř

Jak si můžete makléře omotat kolem prstu?

 

Nebylo by to krásné, mít tak před koupí bytu či domu spoustu času na rozmyšlenou, moci v klidu porovnávat a přemýšlet? Tohle privilegium má však jen hrstka šťastlivců. A pokud mezi ně nepatříte, nezbývá vám, než se zařadit mezi ostatní – mnohdy dravé – zájemce. A doufat. Nebo snad ne?

Pálí vás bydlo? Nejste sami.

Nedávno si na prohlídce jeden pán povzdechl: “Já vlastně nechápu, jak si někdo může koupit dům. Realitky sleduju nonstop, jakmile se něco objeví, okamžitě píšu mail, pokud makléř uvádí i telefon, rovnou volám. A stejně nám to už tolikrát uteklo…” 

V pocitech pána jste se možná našli, pokud jste někdy v posledních letech kupovali – nebo pokud stále ještě “kupujete” – byt či dům. Zvlášť pokud máte v hledáčku atraktivní lokalitu.

V ideálním světě byste měli čas na rozmyšlenou, mohli si o nemovitosti zjistit první poslední, vzít na prohlídku pár kamarádů, kteří tomu rozumí, potřást si rukou se sousedy a alespoň odhadnout, co jsou zač.

Ve skutečném světě ovšem poptávka dalece převyšuje nabídku, takže tenhle snový scénář je realitě na hony vzdálený.

Čas na rozmyšlenou nemáte často žádný. Kdo dřív přijde, ten bere. Co víc, ještě častěji se ani nedostanete na prohlídku, protože o nemovitost se v danou chvíli uchází už několik vážných zájemců. “Ale kdyby to nikdo z nich nechtěl, já se vám ozvu!” Nejspíš vás v takové chvíli napadne, že na zázraky jste už před nějakou dobou přestali věřit…

Je to o nervy. O tom žádná. Bydlet přece potřebujeme všichni.

Proč to ten zatracený makléř nechápe?

Proč, když už se konečně dostanete alespoň na prohlídku, vám nezapomenou připomenout, že zdaleka nejste jediní?

Co s tím? 

Makléř je taky jenom člověk.

Za strašením dalšími žhavými zájemci často není nic jiného než obchodní fígl. Většina realitních makléřů tlačí na rychlý obchod. Přirozeně. Musí. Na rozdíl od hradních průvodců nedostanou zaplaceno za počet prohlídek, ale za nemovitosti, které se jim podaří prodat.

Jasně, je to trošku nefér praktika.

Ale víte, jak se to říká. Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem…

Zkuste se na to podívat z druhé stránky. Snažte se svého realiťáka pochopit. Když mu/jí porozumíte, zvýšíte tím šance, že snová nemovitost připadne právě vám.

A co vám tedy doporučuji? Nejdůležitější je samozřejmě kontakt. To je nutnost, přes kterou nejede vlak. Ideální je telefon, třebaže spousta realitních makléřů zvládá mezi prohlídkami, schůzkami a dalším zařizováním kontrolovat také mail.

Následně…

Buďte osobní, lidští a zdvořilí. Jen si představte, že vám ve schránce přistanou dvě zprávy následujícího znění:

“Mám zájem o více informací.”

a

“Dobrý den, jsme rodina, dva dospělí, dvě děti, sháníme větší prostor k bydlení, koupi bychom financovali prodejem bytu a hypotékou, kterou již máme předchválenou. Je pro nás důležitá velká zahrada, proto se nám líbí vaše nabídka. Co se týká případné prohlídky, hodí se nám odpolední hodiny a víkendy, nemáme ovšem problém se přizpůsobit.

Budeme vám vděční, pokud nás zařadíte do prvního kola. Umíme se rozhodnout rychle.

Zdravíme, Pávkovi

Záměr totožný, forma diametrálně jiná.

Být na místě realitního makléře, asi by vám netrvalo dlouho rozhodnout se, komu dáte přednost.

Dále…

Buďte v obraze. Nebojte se rovnou zeptat, co se bude dít, pokud bude zájemců víc. Některý makléř vezme prvního zájemce, některý se pustí do spekulací. Každopádně je dobré vědět, na čem jste.

Buďte v pohodě. Snažte se působit uvolněně, ať nevzbudíte pocit, že byste v dalších krocích mohli působit problémy.

Buďte přímý. Požádejte o gentlemanskou domluvu, kdy dostanou další zájemci prostor až tehdy, kdy se vy vyjádříte. Vyjednejte si alespoň den na rozmyšlenou.

Buďte proaktivní. Prokažte svůj zájem a požádejte o zaslání návrhu rezervační smlouvy. Tu nezapomeňte zkonzultovat s právníkem, který se nemovitostmi zabývá. Konzultací s právníkem se samozřejmě nemusíte “chlubit” prodávajícímu ani makléři.

Nebuďte na to sami. Pokud nejste obchodně zdatní, mějte někoho při ruce. Někoho, kdo bude stát na vaší straně s chladnou hlavou, kdo nebude podléhat emocím, protože na rozdíl od vás nepotřebuje bydlet stůj co stůj. Ideální je, pokud se s dotyčným vypravíte už na první prohlídku.

Držím pěsti, Lucie  

Pálí vás jiné nemovitostní otázky?

Zavolejte mi. Ráda vám poradím. 

Sledovat mě můžete také na Facebooku nebo Instagramu